Masaż z użyciem baniek chińskich

Masaż ten polega na terapii podciśnieniem, która wraz z akupresurą należy do najstarszych metod leczenia.

Zasada działania baniek polega na wywołaniu efektu wsysania, wskutek czego skóra jest wciągana do środka banki. Pierwszy znany opis używania do tego celu wydrążonych rogów pochodzi z tabliczek glinianych znalezionych w starożytnej Mezopotamii. Tabliczki te datuje się na ok. 700 r. p.n.e. Pierwsze rysunki i opisy używania baniek pochodzą ze starożytnego Egiptu (ok. 1500 p.n.e.). W Europie stosował bańki Hipokrates (131-200), Paracelsus (1493-1541) oraz Ambroży Paré (1509-90). Również w Chinach terapia próżniowa znana jest od tysięcy lat. Pierwszy opis użycia baniek pochodzi z księgi taoistycznego zielarza Ge Hong'a (281-341).

Najpierw stosowano bańki bambusowe, później szklane. Stawianie baniek i masaż bańką w tradycyjnej medycynie chińskiej powiązany jest z systemem punktów akupresurowych i ułatwia przepływ energii życiowej w meridianach co odblokowuje system energetyczny w całym ciele.

Terapia leczenia bańkami przetrwała w medycynie ludowej, a obecnie przeżywa swój renesans. Masaż bańką działa podobnie jak technika ugniatania w masażu klasycznym, powodując rozluźnienie napiętych mięśni i ich lepsze ukrwienie. Ten rodzaj masażu może być stosowany zarówno leczniczo -- przy bólach mięśni i stawów, jak też jako metoda wspomagająca masaż wyszczuplający -- w zabiegach przy redukcji tkanki tłuszczowej oraz cellulitu.

Pełna terapia bańką chińską obejmuje min. 10 zabiegów.